Okładziny ścienne - izolcje
Na akustykę pomieszczenia, wpływ ma to, jak wykończyliśmy nasze wnętrze (meble, podłoga, niezagospodarowane ściany). Wszystko to ma znaczenia dla naszego samopoczucia.
Ściany i sufity, które nie pochłaniają dźwięków, odbijają je, psując w ten sposób akustykę pomieszczenia. Warto przy okazji remontu dokładnie rozplanować rozmieszczenie mebli i innych przedmiotów w mieszkaniu, jak również dobrać odpowiedni materiał do wygłuszenia i izolacji.
Dźwięk jest przenoszony przez większość ścian i podłóg, poprzez całą strukturę i zamieniany w drgania. Te drgania/wibracje generują nowe fale dźwiękowe o obniżonej intensywności po drugiej stronie przegrody. Przejście dźwięku do jednego pomieszczenia w budynku ze źródła znajdującego się w innym pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku określa się jako'' transmisję dźwięku, lub dźwięk przenoszony.
Straty w transmisji dźwięku lub wskaźnik izolacyjności akustycznej, R dB, jest miarą skuteczności ściany, podłogi, drzwi lub innej przegrody w ograniczaniu przepływu dźwięku. Straty w transmisji dźwięku zależą od częstotliwości i strata jest zwykle większa przy wyższych częstotliwościach. Jednostką miary dla strat w transmisji dźwięku jest decybel (dB). Im większa wartość straty w transmisji ściany, tym lepiej działa ona jak bariera dla niechcianego hałasu.
Istnieją dwa rodzaje izolacji akustycznych w budynkach:
- izolacja od dźwięków powietrznych i izolacja od dźwięków uderzeniowych. Izolacja od dźwięków z powietrza stosowana jest do tłumienia dźwięków wytwarzanych bezpośrednio w powietrzu i jest określana przy użyciu wskaźnika izolacyjności akustycznej. Izolacja od dźwięków uderzeniowych jest stosowana do podłóg pływających i jest określana za pomocą poziomu ciśnienia akustycznego w pomieszczeniu sąsiednim, znajdującym się poniżej.
- Izolacja Akustyczna, wyciszenie i wygłuszenie pomieszczenia. Gdy fala dźwiękowa trafia przypadkowo w ścianę pomiędzy dwoma pomieszczeniami, jej część odbija się a część przechodzi przez konstrukcję działową
W przypadku konstrukcji jednowarstwowych, takich jak lita ściana betonowa, transmisja następuje zgodnie z prawem masowym, tzn. im bardziej masywna struktura, tym mniejsza ilość przechodzącego dźwięku.
W przypadku lekkich konstrukcji składających się z wielu warstw, takich jak ściany gipsowokartonowe, zastosowanie ma prawo masa-sprężyna. Jeśli używany jest bardzo chłonny materiał, taki jak np. poliester, poliuretan, w charakterze sprężynującym w ścianie działowej to izolacja akustyczna jest lepsza. Im szersza przestrzeń między dwoma płytami g-k, tym większa korzyść z zastosowania danego materiału. Zazwyczaj wzrost o 15– nawet 30 dB można uzyskać dzięki wypełnieniu przestrzeni wewnątrz-ściennej, w porównaniu do przestrzeni pustej.
Zastosować możemy okładziny ścienne, (izolacja akustyczna) zewnętrzne lub okładziny wewnętrzne do ścianek działowych i dostawkach.
Dostępna jest szeroka gama produktów okładzin ściennych i podłogowych.